Statutes and rules

WKF COMMISSIONS

MEDICAL COMMISSION

R. Arriaza (Spain), Chairman

ENTOURAGE COMMISSION (...)

S. Gaye (Senegal), Chairman
Members:
D. Benetello (Italy)
N. Varasteh (Canada)

DISCIPLINARY & LEGAL COMMISSION

V. Chen (MAS), Chairman

TECHNICAL COMMISSION

M. Elhosieny (Egypt), Chairman
Members:
M. Abbas (UAE)
A. Amini (IRI)
J.M. de Dios (Spain)
P. Ismaila Ba (Senegal)
J.C. Landaburu (Argentina)
K. Papadopoulos (Greece)
D. Sigillo (Switzerland)
A. Soykan (Turkiye)


ATHLETES’ COMMISSION (...)

Davide Benetello (Italy), Chairman
Members:
D. Brose (Brazil) (2023-2027)
A. Díaz (Venezuela) (2023-2027)
S. Horuna (Ukraine) (2021-2025)
V. Panetsidou (Greece) (2021-2025)
N. Hoang Ngan (Vietnam) (2016- )
E. Au (USA) (2021- )


PARA-KARATE COMMISSION

D. Augustovicova (Slovakia), Chairperson

ORGANISING COMMISSION

E. Pérez (Spain), Chairman

WOMEN SPORT COMMISSION

Sarah Wennerström (Sweden), Chairwoman
Members:
R. Kassis (AUS)
F. Madani (USA)

RULES AND RANKING COMMISSION

G. Nordahl (Norway), Chairman

M. Elhosieny (Egypt), Secretary

Members:

KUMITE GROUP
D. Benetello (Italy) (LEAD)
RC Chair – J. Escalante (Sweden)
OC Chair – E. Pérez (Spain)
TC Chair – M. Elhosieny (Egypt)
R. Arriaza (Spain)
D. Brose (Brazil)
K.G. Jacobsen (Norway) 
N. Varasteh (Canada)

KATA GROUP
L. Valdesi (Italy) (LEAD)
RC Chair – J. Escalante (Sweden)
OC Chair – E. Pérez (Spain)
TC Chair – M. Elhosieny (Egypt)
D. Augustovicova (Slovakia) (Para-Karate Lead)
A. Díaz (Venezuela)
K.G. Jacobsen (Norway) 
T. Murata (Japan)

PARA-KARATE GROUP
D. Augustovicova (Slovakia) (LEAD)
L. Valdesi (Italy)
RC Chair – J. Escalante (Sweden)
OC Chair – E. Pérez (Spain)
TC Chair – M. Elhosieny (Egypt)
A. Díaz (Venezuela)
K.G. Jacobsen (Norway) 
T. Murata (Japan)

WORLD RANKING GROUP
E. Pérez (Spain) (LEAD)
D. Benetello (Italy)
M. Elhosieny (Egypt)



REFEREE COMMISSION (...)

J. Escalante (Sweden), Chairman
F. Madani (USA), Secretary
O. Akinola (Nigeria), Assistant Secretary
Members:
Y. Abe (Japan) 
G. Abdalla (Guatemala)
M. Alsultan (Kuwait)
J. Al Zaabi (UAE)
N. Dajcman (Austria)
P. Heinonen (Finland)
U. Kobas (Turkey)
Z. Metyout (Morocco)
N. Tran (AUS)
G. Zaccaro (Italy)


WKF EVENT DELEGATES

2024. Karate 1 - Premier League (Different venues). Esteban Pérez (ESP) 

2024. Karate 1 - Series A (Different venues). Dominique Sigilo (SUI)

2024. Karate 1-Youth League (Different venues). Luca Valdesi (ITA)